Okul

Anayasanın Bazı Maddelerinin Değiştirilmemesinin Nedeni Neler Olabilir

Cumhuriyetimiz kurulurken demokrasinin ve egemenliğinin güvence altına alınması için Anayasamızdaki bazı maddelerin değiştirilmesi teklif dahi edilemez konumuna getirilmiştir. Anayasamızda öyle maddeler vardır ki milletimizin bütünlüğünü, geleceğini ve varlığını korumak adına hazırlanmışlardır. Bu maddeler cumhuriyetin niteliklerini, resmi dilini, bayrağını, milli marşını ve başkentinin değiştirilmemesine yöneliktir.

1. Madde
Devletin Şekli
Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir

2. Madde
Cumhuriyetin Nitelikleri
Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk Milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan,demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

3. Madde
Devletin Bütünlüğü, Resmi Dili, Bayrağı, Milli Marşı ve Başkenti Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.

Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.

Milli marşı “İstiklal Marşı” dır.

Başkenti Ankara’dır.

4. Madde
Değiştirilemeyecek Hükümler
Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.

Anayasamızın cumhuriyetin ve devletimizin temel ilklerini koruma altına alarak farklı bir sisteme geçiş yapılmasının önüne geçilmesi için hazırlanmıştır. Bu maddelerin kapsamı oldukça geniş olduğundan dolayı gün gelip vatana ihanet etmek isteyen insanların olacağı, teklif edeceklerine yönelik engeller koyulmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu