Okul

SAT ve SAS Komandoları Hakkında Bilgi

Türk Silahlı Kuvvetlerin gurur kaynağı olan su altı savunma (SAS), su altı taarruz (SAT) birlikleri donanmanın en iyi eğitim almış subay, astsubaylardan oluşmaktadır. Her şarta karşı dayanıklı, üstün yeteneklere sahip kişiler arasından titizlikle seçilmektedir. Askerlerimiz arasında en yetenekli kişilerin girebileceğidir.

SAS komandoları su altındaki tehlikelere karşı donanma araçları ile patlayıcı imhası, kurtarma operasyonu, plajların ve sığ suların temizlenmesinde etkilidir. Görev bilincinde olan SAS komandoları en zorlu şartlara dahi dayanıklıdır. Uzun bir eğitimden sonra su altındaki şartların değişmesine hazırlıklı olarak fiziksel, bedensel, ruhsal olarak mücadeleci kişilerden oluşur. Hızlı düşünüp karar verme yeteneğine sahip soğuk kanlı insanlardan oluşmaktadır. Su altının savunmasında en etkili şekilde mücadele eden görevlilerden oluşmaktadır.

SAT komandoları taarruz olarak istihbarat toplama, kurtarma operasyonları, bilgi edinme, görüntü alma gibi görevlerde aktif görev alırlar. Deniz kuvvetlerinin göz bebeği olan SAT komandoları savaş anlarında, deniz operasyonlarında üstün başarı göstermiş insanlardan oluşur. Çıkarma operasyonlarında da önemli görev üstlenen SAT komandoları botları ile gideceği bölgede operasyon yapma yeteneğine de sahiptir. En zorlu şartlarda kamufle olabilen kişilerden oluşur.

SAS ve SAT komandoları en zor şartlar altında dahi vatanı için mücadele edebilecek kabiliyete sahip insanlardan oluşur. Gerektiğinde düşünmeksizin canını verebilecek, karanlıkta, yükseklikte korkmayacak kadar cesaretlidir. Ülke olarak deniz savunmamızda en önemli görevi üstlenen komandolarımızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu