Okul

Seçme ve Seçilme Hakkını Kullanmak Neden Önemlidir

Ulusumuz Cumhuriyet yönetim şekli ile yönetilerek demokrasinin temellerini oluşturmaktadır. İnsanlar kendilerini mecliste, yerel yönetim birimlerinde kendisine hizmet edecek olan insanları seçerler. Anayasa tarafından halka seçme ve seçilme hakkı verilmiştir. Vatandaşların kendilerine verilen hakları kullanmalarını mümkün kılmaktadır.

Egemenliğin olmadığı yöneticileri seçemeyen toplumlar diktatörlük ile yönetilirler. Kendi bağımsızlıkları iradeleri doğrultusunda hareket ederek karar verilmektedir. Yönetimde kendilerinin seçtiği insanların hizmetlerine bakarak gelecek seçimlerde kararları konusunda değişiklikler yapabilirler. Günümüzün yönetiminde belli yöneticiler varsa onlar halkın seçimleri doğrultusunda göreve getirilmişlerdir. Hak ve özgürlüklerini kullanabilmeleri durumlarında kişinin kendi iradesinden yola çıkarak karar almalarının yolunu açmaktadır.

Ulusun, kendi geleceği için karar verme yetkisi tamamen millettedir. Kendi seçimleri doğrultusunda kendi gelecekleri için doğru olduklarına inandıkları kişileri seçerler. Bu sayede insanlar kendilerini daha üstün, daha yükseklerde görmektedir. Hak ve özgürlüklerine sahip olabilmesi için yöneticilerle birlikte harekete geçilmektedir. Yöneten insanlar yönetimlerini bu denli kullanarak hareket ederler.

Milletvekilleri mecliste milletin temsilcileri olarak görev yapar. Bağımsız bir ülkenin seçilmiş kişileri halkın sesi olarak mecliste kendilerini temsil ederler. Milletin iradesi sayesinde politikalara yol çizerek kararlarını verirler. Ülke yönetiminde özellikle medeniyetler seviyesine ulaşan ülkelerde milletin seçimi önemli olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu