Okul

Savaşlar İnsanları Nasıl Etkiler

Ülkelerde yaşanacak iç ve dış savaşlar vatandaşların yaşamlarına unutulmayacak izler bırakır. Üzerinden yıllar geçmesine rağmen izlerine rastlamak kaçınılmazdır. Psikolojik olarak gelecek nesillere aktarılan bu duygular daima baskı bırakır. Yakınlarını kaybeden insanlar nesiller boyunca unutamayacak acılar yaşarlar.

Can ve mal güvenliği kalmayan insanların yaşamları adeta son bulmuştur. Yiyecek içecek bulamadıkları gibi savaşın ortasında kalan masum halkın zorlukları yaşanır. Savaşlar son bulsa dahi yatırım almayacak yerler olmasıyla yaşamlar çok daha zorlu hale gelecektir. Ailesi ile huzurlu ortamda yaşayamayan insanlar göç etmek zorunda kalırlar. Yeni yaşam yerleri arayışı içerisinde olmaları gidecekleri yere adaptasyon olmalarını zorlaştırır. Savaştan kaçan insanlar çeşitli sorunlarla karşılaşabilir.

Günümüzde sık sık mülteci sorununu yaşandığı zamanlarda olarak göç etmek için denizlerde boğulan insanların haberlerini görmekteyiz. Mal ve can kaybına uğrayan onlarca insan yeni hayat için kaçmaktadır. Ülkelerinden koşarak kaçan insanlar umut tacirlerinin eline düşerek zora girmektedir. İyi bir hayat umudu ile göç ederken çok daha zor yaşam sürdürürler. Annesiz, babasız kalan onlarca insan hiç unutamayacakları zamanlar yaşamak zorunda kalırlar. Sorunları sıkıntılar bitmek bilmeksizin sürer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu