Okul

Saygı İle İlgili Yazı

Saygı ve sevgiyi çocukluktan itibaren öğreniriz. Büyüdükçe daha da gelişerek çevremizdeki bir çok şeyi sever saygımızı daha çok duyarız. Aile içinde çocuğa ilk başta saygı öğretilerek onun çevresini sevmesi beklenir. İyi bir eğitim almasının yanı sıra çevresine karşı uyum içerisinde olur. Büyüyüp birey olarak topluma karıştığında ihtiyacı olan değerlerin başında saygı ve sevgi gelmektedir. Aile içinde saygılı davranan çocuklar toplum içinde de saygılı davranır. Saygı insanlar arasında barışı sağlar, birbirlerine sevgi beslemelerine imkan tanımaktadır. Herkesin birbirlerine birazda olsa saygı göstermesi toplum içinde huzuru sağlar. Kimse kimseye karışmadığı gibi haklarına müdahale etmezler. Toplum gelişerek ilerler. Ülke ekonomik anlamda gelişme sağlar.

Saygının yanında sevgi gösterisinde de bulunulmalıdır. Bu sayede sıkıntısı olan kişiye toplum içerisinde destekte çıkılır. Toplumda saygı ve sevginin eksilmesi huzursuzluklara sebep olur. Saygının kaybının yaşanması diğerlerinin de saygı anlamında eksiklik yaşamalarına sebep olur. her zaman başkalarının sevinci ve acısını paylaşmak onlara gösterdiğimiz ilgidir. İnsanları sevmeli, onları tanımak için fırsat vermeliyiz. Çevremizdeki bir çok insan bizim bilmediğimizi bilebilir. Öğrenebileceğimiz bir çok şeyin olduğunu da unutmamalıyız.

Güzel tatlı dilli konuşmak çevremiz tarafından sayılıp sevilmemizi de sağlar. Saygı kazanmak için bir şeyler yapmak gerekir. Sözümüzün eri olmalı, adil davranmalıyız, haksızlık yapmamalı ve insanlara karşı hoşgörülü davranılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu