Okul

Saygılı ve Kibar Davranan Bir Kişinin Toplumdaki Yeri ve Önemi

Davranışlarımızın bizim karakterimizi ortaya koyar. Nasıl bir yapıya sahipsek bunlar davranışımız ile anlaşılır. Kimi insanlar sinirli, inatçı, kibirli, vurdum duymaz, anlayışlı, hoşgörülü veya saygılı olabilir. İnsanlarla görüşmelerimizi yaptığımız müddetçe bunları anlamamız mümkündür. İyi niyetli gülümseyen tavırla bize yaklaşan biri hakkında düşüncelerimiz iyi olur. Toplum içerisinde insanlar davranışları ile kendisini gösterir.

Arkadaş seçimi yaparken iyi huylu olmasına dikkat ederiz. Saygılı ve kibar davranışlar içerisinde olan insan gözümüzde takdirimizi kazanır. Hoş davranışları bize güven duygusu verir. Onlarla birlikte iş yapar, yanlarında kendimizi mutlu hissederiz. İnsanlara değer veririz saygı gösteririz el üstünde tutarız. Mutsuz gördüğümüzde her türlü desteği kendilerine sunarız. Elimizden geleni yaparak onların arkadaşı olmaya layık olmak isteriz. Saygı gösteren insanlar çevresi tarafından sevilirler. Her ortamda değer görürler saygı kazanırlar. Gittikleri bir yerde en iyi şekilde ağırlanarak dost çevresine iyi gözükmek isterler.

Toplumda sevilen insanlardır. Kötü konuşmazlar, davranışları ile örnek alınırlar. Herkes karakterlerine hayran kalır, davranışları tüm topluma örnektir. Güzel huya sahip olan insanlar anlatılırken hep dinleriz. Onlar gibi olmak için çaba göstererek kendimize örnek alırız. İnsanları güzel huya teşvik eder, kötü davranışlardan uzaklaşarak iyi hissederiz. Saygılı insanların yolundan giderek saygı kazanırız. Kötülüklerden uzaklaşarak manevi rahatlığa ulaşırız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu