Okul

Sanayileşmenin İnsan Hayatına Olumsuz Etkileri Nelerdir

Nüfusun artması gelişen teknolojiye olan ihtiyacı arttırarak sanayileşmeyi de büyütmüştür. Eskiden talebin az olmasıyla sanayileşmeye fazla ihtiyaç olmamaktaydı. Dünya nüfusu her geçen gün artış göstererek talepte artmakta. Üretimin yeterli olması için sanayileşme sürekli gelişme göstermiştir. Otomat sistemlerle üretim hızla devam etmiştir. Dünya üzerinde üretimin merkezi sanayileşme ile olmaktadır. Tüketim ve ticaretin artması sonucunda insan yaşamları da bundan etkilenmiştir.

Sanayileşme ile beraber makineleşme de gelişmiştir. Her şey makinelere bağlı olarak üretim haline gelmiştir. İnsan eli değmeden hammaddeler işlenerek üretim aşamasına geçilir ve nakliyeye uygun hale getirilir. İş istihdamı azalarak insanlar işsiz kalmışlardır. İnsanlar çalışmak için farklı işlere yönelir olmuştur. Nüfusun artması dünya genelinde işsizlik oranını getirerek açlık oranını arttırmıştır. İnsanların çalışarak kazanabilecekleri iş olmadığı gibi her geçen gün fakirleşmeye başlamışlardır. Yoksulluk içinde sürdürdükleri yaşam maddi ve manevi çöküntüye sebep olmuştur.

İnsan gücüne olan talebin azalmasıyla iç ve dış göçler yaşanmıştır, nüfus dağılımı orantısız olmuştur, coğrafi şartlara bağlı olarak insanların yaşamları olumsuz etkilenmiştir. İstihdam oranının azalması çevre sorunlarını, sağlık sorunlarını ortaya çıkarmıştır.

Çevresel sorunlardan dolayı canlıların yaşamları olumsuz etkilenir. Atıkların arıtılmaması doğadaki tüm canlıları etkiler. Akarsulara, derelere ve denizlere karışan zehirli atıklar ölümlere sebep olur. İnsanlar da atıklardan etkilenerek hastalanır. Doğanın dengesi bozularak canlı türleri olumsuz etkilenir. Büyüme ve gelişme gösteren bitkiler zaman içerisinde ölürler. Bölgede yaşayan hayvan türleri ve böcekler beslenemedikten dolayı bölgeden göç ederler ya da ölürler. Üretimin artmasıyla birlikte para kazanma hırsı insanları illegal yollara sürüklemiştir. Denizlerde atık dolu gemiler batırılarak atıklardan kurtulma yollarını tercih etmektedir. Çevreye zarar veren yöntemlerle üretim yapmaktadırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu