Okul

Serbest Dolaşım Nedir?

Avrupa Birliği tarafından alınan karar doğrultusunda vatandaş olan ve yaşayan kişilere tanınan özgürlük hakkıdır. Avrupa sınırları üye olan devletler sayesinde sınırlar içinde olmaktadır. Avrupa Birliğine üye olan ülkelerin hepsinde serbest dolaşım hakkının tanınmasıdır. Vize ve kısıtlama olmaksızın ülkeler arasında yolculuk yapılarak gidilebilir. Dilerlerse çalışabilirler ve ikamet etme özgürlükleri bulunmaktadır. Serbest dolaşım ile Avrupa Birliğine üye olan devletlerin tek bir devletmiş gibi kullanma imkanı tanımaktadır.

Serbest dolaşım düzenlenmesi toprakların bütünlünü sağlamak adına yapılarak tek ülke gibi görülmesini sağlamıştır. Uygulama sayesinde sınırlar kaldırılarak bir bütünmüş gibi kontrol altına alınması sağlanmıştır.

Avrupa Birliğine üye olan bir devletin vatandaşı olduğunuz zaman bu haklara sahip olabilirsiniz. İngiltere dışında bütün ülkelere vizesiz giriş çıkış yapma hakkına sahip olmaktasınız. Oturma izni ülkeler arasında 3 ay süreyle birlikte yapabilir. Örneği Alman vatandaşı olan kişiler Fransa, İtalya, Belçika gibi ülkelere vizesiz gidip gelebilirler. Ülkeler arasında gezmek, kalmak, çalışmak tamamen serbest olmaktadır. Yalnız İngiltere ve İrlanda gibi ülkelerde giriş çıkışlar denetlenmektedir. Vize olmaksızın girilip çıkılmadığından gezilerinize buna göre zaman dilimi belirleyebilirsiniz.

Serbest vatandaşlık sisteminin hayata geçirilmesi Avrupa Birliğinin tek ulusmuş gibi vatandaşlarına özgürlükler tanıması ile gerçekleşmiştir. Irkçılıklarda uzak insanların özgürce yaşam alanları, çalışmalarını sağlaması adına kurumuştur. Avrupa Birliği bir çok ülke halen ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu