Okul

Uranyum Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Periyodik çizelgesinde yer alan ender bulunan elementlerindendir. Bilinen en önemli elementler sınıfında dahildir. Sert ve ağır metalden oluşan elementtir. Havayla karışması çevresine gümüşümsü parıltılı ışık yaymaktadır. ağır metal olması radyoaktif maddeleri barındırmaktadır. Yoğun radyoaktif özellikleri bulunur, izole edilmesi gerekli olmaktadır. Enerji elde edilmesi amaçlı olarak bir çok ülke uranyumdan yararlanarak nükleer santrallerde kullanmaktadır. Sağlık açısından ve bölgesel olarak tehlike oluşturmasına rağmen geniş anlamlı kullanılmaktadır.

Uranyum kimyasal açıdan tepkimeye giren maddelerdendir. Tüm metallerle tepkimeye girer ve parçalara bölünerek havayla tepkime içinde olur. Uygulama olarak en önemli özelliği U-235 iztopunun atom çekirdeğinin bulunması bulunmaktadır. Uranyum parçalanmasından dolayı 3 milyon kg kömürün yamasına neden olabilecek kadar kuvvetlidir.

Ülkemize uranyum çıkartılan yerler Manisa, Çanakkale, Aydın, Rize, Giresun, Yozgat gibi yerlerde bol miktarda olmaktadır. Uranyumlar kullanım için gelişmiş ve zengin ülkeler tarafından talep edilmektedir. Ülkelerin gelişimi ve savuma güçlerini arttırmalarını sağlayan yapıları vardır.

Uranyum kullanım alanları
Uranyum zenginleştirilmesi sonucunda yüksek radyasyona ve patlama gücüne sahip olarak hidrojen bombalarına kullanılmaktadır.
Nükleer yakıt, nükleer santrallerde çekirdek olarak kullanılır.
Seramik malzemelere renk katmak amaçlı kullanılır.
Nükleer patlayıcılar, gelişmiş silahlarda kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu