Sorular Cevaplar

Ses Hangi Ortamlarda Yayılır

Ses Nedir
Kulağın duyabileceği titreşimlerin oluşmasıdır. Ölçü birimi olarak desibel kullanılır insanların kısık sesle konuşmaları 30 desibel kadardır. İnsanarın birbirleri ile iletişim kurmalarını sağlayan duygu ve düşüncelerini karşı tarafa aktarmasında kullanılan iletişim aracıdır.

Sesin Oluşumu
Sesin oluşumu belirli bir kaynaktan çıkar ve dalgalar gibi yayılmaya başlanır. Suya atılan bir taşın dalgalanmasına benzetilebilir. Elektronik ve elektrikli aletlerde fark edeceksiniz ses sitemlerinde hoparlörde kıpırdama hareketlilik prensibi ile sesin oluşumu gerçekleşir.

Ses Hangi Ortamlarda Yayılır
Ses, havada ve sıvının içinde yayılabilir. Denizde yaşayan canlıların hassas algılamaları olduğundan dolayı ses çok ince bazen insan kulağının duyamacağı şekilde yayılmaktadır. Titreşimle birlikte dalgaların oluşması gerekmektedir. Uzayda herhangi bir ses yayılmaz boşluk olarak bilinir ve patlamalar sonucu titreşimlerin oluşacağı birşey olmadığından dolayı hiç birşey duyulmaz.

Boşlukta Ses Neden Yayılmaz
Bir önceki yazımızda belirttiğimiz gibi ses titreşimler sonucu ortaya çıkmaktadır. Sesin yayılma prensipleri hareket ettirecek ve onların duyu organımızın kulağımız tarafından algılanması gerekir.

6 Yorumlar

  1. çok teşekkürler. sayenizde ödevimi yapmış oldum hemde hızlıca . bılgılerde çok kısa ve öz. TEŞEKKÜRLER :D

  2. çok teşekkürler acildi bulamamıştım işime yaradı tekrardan teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu