Okul

Ses Şiddeti İle Uzaklık Arasındaki İlişki

Ses havadaki moleküllerin titreşmesi sonucunda yayılmaktadır. Sesin şiddetine göre moleküllerin titreşimi o kadar güçlü olarak yayılacaktır. Sesin şiddetini ele alarak mesafeleri çok daha kolay aşarak iletim sağlanır. Sesin şiddetine bağlı olarak hızı, anlaşılması değişkenlik gösterebilir.

Örneğin yüz metre uzaklıktaki birisine seslenirken günlük konuşma sesimiz ile konuşsak bizi duyamaz. Sesin şiddetini dengelemek için bağırarak konuştuğumuzda anlamasına yardımcı oluruz. Sesin şiddetine göre ulaşabileceği mesafeler artar. Ses yayıldığı gibi titreşimlerde azalmaya başlar ve duyulmaz hale gelir. Sesin şiddeti azaldıkça ulaşacağı mesafelerde kısalacaktır.

Sesin kaynağına yakın olduğumuz sürece çok daha iyi duyarız. Uzaktaki birisi ile iletişim kurmak çok daha zor olabilir. Dışarıda yayılan ses dış faktörlerden etkilenerek değişiklik gösterebilir. Sesli bir ortamda bağırsak dahi diğer sesler tarafından engelleneceğinden dolayı sesimiz yakınımızda olan birisine dahi ulaşamayabilir. Ortamın sessiz olması sesimizin çok daha uzaklara yayılmasını sağlar. Örneğin gündüzleri araba sesleri, dalgalar, rüzgar sesinden dolayı gürültü oluşuyorsa, geceleri bir o kadar sessiz olacağından uzaktaki insanların konuşması dahi anlaşılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu