Okul

Seyit Onbaşının Hikayesi

Çanakkale ulusumuzun kurtuluş savaşı olmaktadır. Düşman donanmasının Çanakkale boğazına demir atmıştır. Türk askeri boğazda yerini alarak düşman donanmasını beklemektedir, içlerinden birisi kahramanımız Seyit Onbaşı’dır.

Düşman donanması boğaz kenarlarındaki Türk ordusunu yoğun top atışına tutmuştur. Seyit Onbaşı’nın yanındaki arkadaşları ve dostları hepsi hakkın rahmetine kavuşmuştur. Kendisi sapa sağlam halen ayakta dururken “İmam Gücü” ile birlikte 275kg ağırlındaki top mermisi sırtına koyarak topa yerleştirdi. İngiliz gemisine hedef alarak isabetli bir atışla ağır hasar vererek batırmıştır.

Seyit Onbaşı’nın gösterdiği kahramanlığı simgelemek için fotoğrafını çekmek istediler. İlginç bir durumdur ki tekrar mermiyi kaldıramadı. Tahta bir top mermisini sırtına alarak kaldırarak durumu göstermiştir. Savaşa tekrar çıkıldığı zaman yine kaldıracağını söylemiştir.

Seyit Onbaşı, 1889 yılında Balıkesir ilimizde dünyaya gelmiştir. Ormancılık yapmıştır ve mesleğini kurtuluş döneminde dahi devam ettirmiştir. Savaştan sonra ormancılık ve kömür işlerine devam etti. Soyadı kanununun çıkmasından sonar Çabuk soyadını almıştır. Seyit Onbaşı 50 yaşında verem hastalığına yakalanarak vefat etmiştir.

Türk milleti için azmin kahramanlığın simgesi olmuştur. Gerektiğinde imam ve inanç doğrultusunda imkansızları gerçekleştirebilecekleri tarihe geçmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu