Okul

Sesin Şiddetini Artıran Araçlar

Belli bir kaynaktan çıkan sesin şiddetini arttırarak yükselmek için kullanılan aletler vardır. Yüksek ses için megafon ve mikrofondan yararlanılmaktadır. Sesin şiddetinin arttırılmasına gürlük denir. Ses şiddeti doğrultusunda kullanılan aletler elektroniktir.

Megafon: Koni şeklinde olup sesin doğru bir şekilde yayılmasını sağlamaktadır. Sesler uzak mesafelerden dahi duyulabilecek kadar gür şekilde çıkar. Megafonlar günlük hayatta itfaiyeciler, polisler, sokak satıcıları ve basın duyurusu yapıldığı zaman kullanılır. Toplumsal olaylarda daha çok kullanılmaktadır.

Mikrofon: Konuşurken sesimizin belli bir ses sistemi yardımıyla gür çıkmasına yarar. Ses sisteminde kullanılan alıcı kısmına mikrofon denir. Ses buradan alınarak elektrik sayesinde yükseltilip hoparlörden daha gür şekilde dışarıya verilmektedir.

İşime güçlüğü çeken kişilerde işitme cihazı kullanılarak dışarıdan gelen sesler daha gür sesle kulağın iç kesimlerine iletilmektedir. Duymakta zorluk çeken kişilerin daha çok işine yarayarak faydalanabilecekleri sistemlerdendir.

4 Yorumlar

    1. Acaba sizin aklınızda t ile başlayan bir ses şiddetini artırmaya yarayan araçlardan varmı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu