Okul

Sıcaklığın İnsan Yaşamı Üzerindeki Olumlu ve Olumsuz Etkileri

Yaz ayında havaların ısınması sonucunda etkilerini yavaş yavaş görmekteyiz. Hayatımızda ufak tefek meydana gelen değişiklikler sıcaklıklarla ilgili oluyor. Genelde havalar ılık olduğu zaman rahat ederiz belli bir sıcaklıkta artış olduğunda bunaltır ve sıkılırız. Havanın nemli ve kuru olması bizi farklı şekilde etkilemeye devam eder. her yıl fırtına, tropik siklonlar ve sellerden dolayı insanların yaşamları etkilenir. Hava olaylarına etki eden sıcaklıktan dolayı kirlilik artabilir, yağışlar azalır, kuraklık oluşarak kirlilik kendisini gösterir.

Hava sıcaklıkları mevsimlere göre daha fazla olmasından dolayı bitkiler gerektiğinden fazla ısı alır. Buna göre Avrupa’da yaşayan kişilerde ishal görünme oranları çok daha fazladır.

Canlıların yaşamlarına sağlıklı şekilde devam ettirebilmeleri için normal bir sıcaklığa gere duyarlar. Canlılar çok yüksek ve çok düşük sıcaklıklar asla dayanamaz. Kendi yapıları bakımından uygun bir sıcaklık derecesinde yaşamlarını sağlıklı şekilde devam ettirebilmektedir. Giyim, sağlık, tarım, hayvancılık, ulaşım, ekonomik faaliyetleri olumsuz etkilemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu