Sevgi ile İlgili Atasözleri ve Anlamları

Atalarımız sevgiye ve sevdiğimiz insanlara karşı çeşitli sözler dile getirmiştir. Bunlar yerinde ve anlam bakımından ders çıkartacağımız sözlerdir.

Dut kurusuyla yer sevilmez: Sevdiğiniz kişiyle yuva kurmak için paraya ihtiyaç duyarsınız, parasız yuva kurulmadığı gibi sevgi kısa sürer.

Gönül ferman dinlemez: İnsan birisini sevdiğinde gönlüne söz geçiremez. Başına ne gelirse gelsin kendisi reddetmesine rağmen değişmeyecek bir şey varsa oda sevdiğidir.

Gönül ir sırça saraydır kırılırsa yapılmaz: Gönül yarası çeken kişi kolay kolay kendine gelmez, öyle bir anda da başkasını sevmez uzun zaman boyunca acısını çeker.

Gülü seven dikenine katlanır: Güzeli seven insan onunla beraber gelebilecek tüm olumsuzluklara göğüs gererek mücadele eder.

Kasap sevdiği postu yerden yere vurur: İnsan sevdiği birisine karşı daima güler yüzlü tatlı dilli olmaz. Gün gelir onu çok fazla eleştirerek tepkisini gösterir. İnsanın sevdiği kişiyle nazı geçeceğinden ondan davranışında değişiklikler meydana gelir.

Kalp kalbe karşıdır: Sevenlerin kalpleri birdir. Gün gelir sevdiği kişiyle birlikte aynı duyguları hissettikleri gibi aynı şeyleri hissederek birbirlerine gösterirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz