Okul

Renkler Olmasaydı Ne Olurdu

Doğada bulunan üç ana renkten binlerce farklı tonlarda renk elde edilebilir. Kırmızı, sarı ve mavi renklerin karışımı sonucunda çeşitli renkler elde edilecektir. Beyaz ve siyahın renklerle karışımı renkleri açar ya da koyulaştırır. Her nesnenin belli bir rengi vardır. Nesneleri birbirlerinden ayırmamıza hepsinin farklı renklere sahip olmaları geliyor. Aynı türden olanların renkleri aynı olduğundan onları bir bütün olarak görebiliriz. Renklerin olmadığı siyah ve beyazın hakim olduğu bir dünyada ne kadar ayırt edebilirdik. Birbirlerinden ayırmamız zor olduğu gibi hayatımızda baştan sona her şey değişirdi.

Çevremizdeki bütün canlı ve cansız nesnelerin belli renkleri vardır. Kurbağalara baktığımız zaman binlerce farklı çeşit renklere sahip olduğunu görüyoruz, bunları birbirlerinden ayıran sahip oldukları renklerdir. Zararsız olarak gördüğümüz kurbağaları renkleri ile ayırdığımızdan zehirli olanları bilemezdik. Mantarlar doğada renkleri ve türleri ile ayrılırlar. Doğadaki hayvanlar çok renklidir. Bunlar türüne göre değişiklik gösterse dahi yaşadıkları ortamlar ile bütünleştikleri görülür. Hayvanların aralarındaki renkler onların tehlikeli olup olmadıklarının anlaşılmasını sağlıyor. Canlıların kamuflaj olarak diğer canlılardan gizlenmelerini sağlar.

Siyah beyaz bir dünyada hiç bir şeyden zevk alınmadığı gibi bir çok şeyi birbirinden ayırt edemezdik. Doğada bulunan yapraklar, topraklar renkleri çevrelerine yansıtarak görsel olarak etki yaratırar. Siyah beyaz televizyonda olduğu gibi hayatımız adeta sona gelmiş gibi olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu