Dini BilgilerSorular Cevaplar

Sıcaklarda Oruç Nasıl Tutulur

Sıcak aylarda oruç tutarken asla şikayet etmemeliyiz. Nefsimizi terbiye ettiğimiz gibi Allah rızası için oruç tuttuğumuzu bilmeliyiz. Orucu ne kadar zorlu tutarsak eğer Allah katında sevabı o kadar çok olacaktır. Yazın sıcaklarında oruç tutmamı gerekirse bunalarak zaman geçirdiğimizi göz ardı etmemeliyiz. Sıcak aylarda tutulacak olan oruç hepimizi zorladığı gibi nasıl tutacağımızı kendimize soracağız. Oruç tutarken açlıktan daha çok sıcaktan dolayı susuzluk zorlamaktadır.

Yazın oruç günleri yıllar öncesine denk gelmekteydi. Zaman gelip geçti ve yaz aylarının ortasında ramazan ayı geldi. Oruç tutulacak sabah uyanılacak ve işe gidilecek nihayetinde eve varacağız. Sıcaklarda çekeceğimiz zorluklar göz ardı edilmemelidir. Her şekilde vücudumuz suya ihtiyaç duyacağından dolayı doğru beslenme şeklimiz sayesinde zorlukları aşabiliriz.

Sahur vaktine mutlaka kalkılarak kahvaltılık bir şeyler yenmesi gerekir. Aşırı tuzlu ve turşu tarzında susatacak yiyeceklerden uzak durmalıyız. Sağlığımızı korumak için bunlara yapacağınız dikkat sayesinde korunmamız mümkündür. Yağlı ve kızartma türünden yiyecekler susamamıza neden olacaktır.

Günlük tüketeceğimiz ideal su miktarı 2,5-3 litre olacağından dolayı iftar-sahur vakti arasında sık sık su içmeliyiz. Çay içmekte faydalı olduğu gibi sıvı tüketimi ağırlıklı olmalıdır. Süt ürünlerini tüketmemiz vücudumuzun susuzluğuna iyi gelecektir.

Sıcak aylarda susuzluğumuzu ve hararetimizi gidermek adına başımızdan aşağıya su dökerek serinleyebiliriz. Başa su dökmek duş almak kişiyi rahatlatarak susuzluğunu bastırarak rahat etmesini sağlayacaktır.

Rabbimizin hikmetine sual olmayacağı gibi elbet hepimize dayanabileceğimiz kadar yük yükleyecektir. Şikayet etmeden gerekli olan ibadetlerimizi yerine getirmemiz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu