Okul

Toplumu Birleştiren Temel Değerler Nelerdir

Bir millette yaşayan toplumların bölgesel olarak farklı gelenek görenekleri, örf ve adetlerin birleşmesi temel değerleri gösterir. Toplumsal olarak insanların vatan, bayrak, ülke ve bağımsızlık gibi değerlerden oluşabilir. Bir milletin ülke topraklarında hayat sürmelerinde tüm insanlar aynı toplumsal değerlere sahiptir. Yüzyıllar boyunca insanlar değerini korumak ve bu yolda ilerlemek adına çeşitli alanlarda kendilerini göstermişlerdir.

Paylaşabildikleri inanç, yurt, bayrak, dil, marş, yemek gibi değerler insanların ortak değerleri olmaktadır. Vatan toprakları bir araya getirerek insanlara o değeri katar. Batısı ve doğusu fark etmeden her insanın kutsal olarak gördüğü vatan topraklarıdır. Sahip çıktıları temel değerleri korumak adına yozlaşmalarının önüne geçmektedir.

Vatan toplumun ekmeğinden, suyundan faydalandıkları temel değerleri göstermektedir. İnsanları her bakımdan ortak hedefler ve değerlerin olması onları birleştirmektedir. Kurtuluş savaşının yanı sıra Çanakkale savaşında verilen mücadeleler vatan, bayrak, bağımsızlık, namus için olmuştur. Toplumun her kesiminden insanlar babalar, analar, çocuklar dahi savaşta aktif rol üstlenmişlerdir.

Bayrak ve istiklal uğruna kendi değerlerini korurlar. Sahip oldukları vatanı ataları tarafından kanla aldıklarını unutmayarak değerlerini en derin şekilde koruma sağlamaktadır. Ulusun egemenliği, toplumsal olarak gelişmeleri, bağımsızlığı gibi değerler yükselişlerini sağlamaktadır. Toplumsal olarak değerler her zaman ortak bakış açısı ile görülerek yok sayılamayacak kadar önemli olanlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu