Okul

Sigaranın Zarar Verdiği Organlar

Sigara sağlığa zarar maddeler içeren tütün mamulleri sınıfındandır. Sağlıklı yaşam için sigaradan uzak durulmalıdır. Her anlamda vücudumuza zarar verdiği gibi belli başlı organlarımıza verdiği zararlar geri dönüşü olmayan yola sokar. Neredeyse tüm vücudumuzdaki organlar sigaradan etkilenir. Günümüzde bir çok insan sigara kullanmakta. Zaman içerisinde sigaranın etkisi artarak vücutta ciddi zararlara sebep olabilmektedir. Sigara insan vücuduna çok ciddi anlamda zarar vermektedir. Sigaranın olumsuz etkileri vücudumuzu etkileyerek ciddi hastalıklara sebebiyet verebilir.

Saçlar: İlk olarak sigaranın dumanı saçlarımızı etkiler. Saç köklerine temas etmesi sonucunda yıpranmalara da sebep olur. Kötü kokusu yüzünden toplum içine çıkmamızı de engellemektedir.

Beyin: Beyne giden oksijen miktarı azalmaya başlar. Psikolojik olarak kendimizi daha zorda bunalımda isteriz. Sağlıklı olarak düşünmek neredeyse imkansız hale gelmektedir.

Gözler: Sigara dumanından dolayı görme olayı olumsuz etkilenir. Zaman içerisinde katarakt oluşmasına sebep olmaktadır. Bunun yanında insanlarda kalıcı körlük problemlerine de sebep olmaktadır.

Burun: Sürekli sigara içilmesi koku alma duyularının zayıflamasına sebep olmaktadır. Ağır zehirli kokular koklandıkça sinirler olumsuz etkilenir. Koku almayı sağlayan organ ciddi anlamda zarar görür.

Deri: Sigara içilirken aynı zamanda deri ile teması olur. Sivilce ve siyah noktalara sebep olmaktadır. Ciltte kırışıklara sebepte olur.

Dişler: En çok dişlerimize zarar verir. Sigara kullanan kişilerin dişlerinde sararmalar ve çürümeler meydana gelir. Sararma estetik olarak güzelliği etkilediği gibi kötü görünüme sebep olur.

Akciğer: Sigaranın dumanı ciğerlerimize ulaşmasıyla hava keseciklerine zarar vermektedir. Duman akciğerlerinden süzülerek tıkanma, akciğer kanseri, astım gibi belli başlı hastalıklara sebep olmaktadır.

Mide ve bağırsak: Sigara içmek mide ve bağırsak sağlığını olumsuz etkiler. Mide ülseri ve sigara dumanı midede yanma hissi yaratmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu