Okul

Dost Acı Söyler Atasözünün Anlamı

Dostumuz bizim en yakınımızdaki kişi, en sevdiğimiz, sırdaşımız, en güvenliğimiz biridir. Bir insan dostlu ile sıkı bağlar kurabilir. Samimiyetine bağlı olarak davranışlarını ona göre belirler. Dostumuz bizim en iyi şekilde yaşamamızı ister. Dost dost için en güzel dileklerde bulunarak mutlu olmasını diler. Dostlarımızın üzüntüsü aslında bizim üzüntülerimizdir, ilk bizimle paylaşır bizde en derinden hissederiz. Dostumuzun eksik ve kusurları varsa, tatlı dille güzel güzel söylemelidir. Hatalar ve yanlışlar yüzünden zarar görmesini istemediğimizden dolayı uyarırız. Yalan söylemez, gerçekleri söyleyerek onların her şeye hazırlıklı olmasını isteriz. Dost olarak yanlışları düzeltmek onların görevidir. Dostun söylediği acı olmasına rağmen onlara kulak vermeliyiz. Acı söyleyen dosta kırgınlık olmaz, amacının iyiliğimizi düşünmek olduğunu da bilmeliyiz.

Bir dostun öğütleri çok daha değerlidir. Yol gösterir, yardımcı olur, sorunların üstesinden gelmemize bize destek çıkar. Diyorlar ki dost acı söyler, seni sevmeyen acı söyler, dostun sana söyleyeceği acı dahi olsa senin canını acıtmayacak şekilde tatlı dille söyler.

Dostlar, kişinin en yakınında olan kişilerdir. Gerçek dostlar lafını esirgemez, yeri geldiğinde söyler ve konuşur. Arkadaşı mutlu iken kendisi de mutludur. Dost herkesin ihtiyacı olan değerlere sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu