Okul

Sil Baştan Deyiminin Anlamı

Dilimize yerleşen deyimler oldukça anlamlı olarak ifade edilmek istenilenlerin rahat ve kolay şekilde dile getirilmesini sağlıyor. Sil baştan deneyimi de bunlardan birisi olup kendisini ifade etmek için kullanılır.

Sil baştan: Yapılan işin beğenilmemesi, tekrar baştan yapılması durumudur. Bir iş yapılacağı vakit doğru şekilde yapılmayışı, hataların olmasından dolayı sil baştan iş yapılması gerekmektedir. Yapılan iş doğru olduğu sürece sil baştan olmaz, devamlılığı sürmeye devam ederse insanlar hatalarını düzeltmesi gerekir.

Atalarımızın dediği gibi “yanlış hesap Bağdat’tan döner”, bilmemiz gereken doğru yapıldığı sürece geriye dönüş yapmamız gerekmez, yanlışlar insanların sil baştan yeniden başlamalarını gerektirir. Hataların telafi edilmesi için daha bağlı şekilde yapılabilir. Doğru yapılmayan işler insanların hata yaparak yanılmalarına sebep olmaktadır. Doğru olan insanlara bir şeyler katarken yanlış olanlar insanların kaybetmesine neden olur. Sil baştan işlerin yapılmaması için yavaş şekilde yerine getirilmesi gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu