Okul

Simurg Efsanesi (Zümrüd-ü Anka) Özeti

Masallarda dinlediğimiz efsanevi alevli kuş Simurg efsanesini sizlere anlatacağız. Efsanevi kuş olan Simurg nam-ı diğer Zümrüd-ü Anka’dır. Arap kültüründe Anka olarak geçen efsane Türk kültüründe Zümrd-ü Anka olarak bilinmektedir. Farklı kültürlerde de yer alan bu efsane gerçekte var olduğu düşünceleri öne atılmıştır.

Zümrüd-ü Anka, ölümün yaklaştığını hissedince kuru dallar arasında yuva inşa eder. Burada öldükten sonra küllerinden tekrar canlanılacağına inanılır. Yuvanın içinde ölümü bekler, güneş ışınları kuru dalları yakar. Yanarak ölür ve efsaneye göre küllerinden tekrar yavru olarak doğar. Kuşlar dünyasında olası ters giden durumları Anka kuşunun gidereceğine inanmışlardır. Bir zaman sonra kendiliğinden görünmez olur. Kuşlar onu bulmak için zorlu vadileri aşarlar. Kaf dağının tepesinde olduğu söylenir ancak oraya varmak gerekir. Hep birlikte yola çıkan kuşlar birer birer dökülürler. Geriye 30 kuş kalır ve Kaf dağına varırlar. Simurg anlamı ise Farsça “Si” 30 demek “Murg” ise kuş demekmiş. 30 kuş buradan gelir.

Harry Potter filminde de görmüş olacaksınız kuşun yanarak ölmesinin ardından küllerinden tekrar doğduğuna şahit olursunuz. Hristiyan dininde de yayın olan efsanelerden biridir. Anka kuşu bilgi ağacının dallarında yaşamını devam ettirdiği bilinir. Anka kuşuna masallarda, şiirlerde, şarkılarda yer verilmiştir. Ölümün ve yeniden var oluşun simgesi rivayetlerle anlatılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu