Okul

Sinekli Bakkal Özeti Kısaca

Halife edip Adıvar’ın dünyaca tanınmış eserlerinden biri olan “Sinekli Bakkal” romanı yediden yetmişse herkese hitap etmekte. Romancı, yazar, hatip ve profesörü olarak tanıdığımız Halide Edip Adıvar 1884 yılında İstanbul’da doğdu. Üsküdar Amerikan kolejinde aldığı iyi bir eğitimle kalemini eline almıştır. Anadolu ve Avrupa ülkelerinde bulundu. Tanınmış ünlü roman yazarlarındandır.

Sinekli Bakkal Roman Özeti

II. Abdülhamit dönemi İstanbul’da Aksaray semtinin Sinekli Bakkal sokağında yaşananları anlatır. Mahalle imamının kızı Emine, babasının itirazlarına rağmen mahallede karagöz gölge oyunu oynatan Tevfik ile evlenir. Babası Emine’yi evlatlıktan reddeder. Tevfik’in geçimini gölge oyunları ile sağlayan gençtir. Tevfik’in dayısının vefat etmesi ile bakkal kalır. Emine’nin tüm itirazlarına rağmen Tevfik bakkalı işletmek ister. Gün gelir bir gün Emine bakkala giderken Tevfik’in kendisini taklit ettiğini görür. Hemen ayrılarak baba evine döner. Fakat Emile hamiledir ve bir kızı olur adını Rabia koyarlar. Rabia dedesinden dini bilgiler ilim irfan öğrenir, hafız olur. Bir gün Rabia mevlit okurken Paşanın hanımı sesini beğenir. Rabia’yı koruma altına almak ister ve ona özel dersler verdirtir.

Tevfik sürgünden geri döner. Rabia dedesinin yanında kalır. Tevfik gölge oyunlarını sahnelemeye devam eder. Tevfik Jön Türkler gazetesini alırken yakalandığından Şam’a sürgün edilir. Babasının yerine Rabia sinekli bakkalı işletmeye devam ederek geçimini sağlar. Peregrini Müslüman olur adını Osman olarak değiştirir. Rabia ile evlenirler. Meşrutiyetin ilanı ile Tevfik sürgünden döner. Hep birlikte sinekli bakkalda mutlu mesut yaşarlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu