İlginç Bilgiler

Sinemanın İcadı ve Tarihçesi Kısaca

Sinemanın İcadı Kısaca, Sinemanın İcadı Thomas Edison ve Lumiere Kardeşler

Sinema resimlerin ardı ardına hızlı şekilde ekrana yansıtılması sonucunda karakterlere hareketlilik özelliği kazandırılmasıdır. Sessiz sinemalarda resimler saniyede 16 kere olurken seslide 24 defa aktarılır. İnsan beyni bunları bütün gördüğünden dolayı birliktelik olup video biçiminde görürler. Göz ve beynimiz bunu algılayarak tam modda görmemizi sağlar. Eski dönemlerde defterlere çizilen resimler hızlıca sayfalar hareket ettirildiği zaman hareket ettiğini görürüz. 1832 – 1834 yılları arasında çeşitli sinema filmleri için çalışmalar yapılarak film şeritleri makaraya sarılarak gösterilmesi sinema sektörünün gelişmesini sağlamıştır.

Thomas Alva Edison yaptığı icatlarından biriside sinema sektöründe canlılık getirmiştir. Yardımcısı ile yaptığı uzun bir çalışma sonrasında saniyede 40 fotoğraf gösteren makine icadını yapmışlardır.

Yapılan icadı inceleyen ve ilham alan Auguste ve Louis Lumiere kardeşler makineyi geliştirdikten sonra günümüzde sinema sektöründe gelişme sağladı. 11 kg ağırlığındaki alet sayesinde 28 aralık 1845 yılında meydana getirmiştir. Sinemaya önemli katkılarda bulunmuştur. Küçük ve kısa filmler sayesinde Lumiere kardeşler dünya genelinde sinemanın icadını yapan kişiler olarak bilindi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu