Okul

Sınırlarımızın En Uzun Olduğu Komşumuz Hangi Ülkedir

Türkiye, 3 tarafı denizlerle çevrili bir ülke olmasına rağmen, 8 farklı ülke ile de kara sınırı komşusudur. Suriye, 877 kilometre ile Türkiye’nin en uzun kara sınırını paylaştığı ülke konumundadır. Türkiye-Suriye kara sınırı, geniş düzlüklerden oluşmaktadır. Türkiye’nin Suriye ile olan kara sınırı, 1923’te Lozan Antlaşması ile çizilmiştir; daha sonra 1939 yılında Hatay ili

Türkiye’ye katılmıştır.

Türkiye, 3 tarafını çevreleyen, kuzeyde Karadeniz, güneyde Akdeniz, batıda ise Ege Denizi ile yarım ada konumundadır. Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarının birbirlerine en yakın oldukları koordinatlar üzerinde yer alan Türkiye, siyasi konum olarak da oldukça büyük bir öneme sahiptir.

En Uzun Sınır, En Çok Sınır Kapısı

Türkiye’nin güneyinde bulunan Suriye, Türkiye’nin en uzun sınır komşusu olmasının yanı sıra, Türkiye ile en çok sınır kapısı bulunan ülkedir. Türkiye ve Suriye arasında 13 sınır kapısı bulunmaktadır. Türkiye’nin Suriye ile Şırnak-Cizre bölgesinde Cizre Sınır Kapısı, Mardin-Nusaybin bölgesinde Girmeli Sınır Kapısı, Mardin’de Şenyurt Sınır Kapısı, Şanlıurfa’da Ceylanpınar, Akçakale ve Mürşitpınar Sınır Kapıları, Gaziantep’te Karkamış ve Çobanbey Sınır Kapıları, Kilis’te Öncüpınar Sınır Kapısı, Hatay’da Islahiye, Cilvegözü, Karbeyaz (Yiğitoğlu) ve Yayladağı Sınır Kapıları bulunmaktadır.

Türkiye’nin Komşuları

25 Aralık 1991’de Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin (SSCB) dağılması ile Türkiye’nin bugünkü kara sınırı komşuları kesinleşmiştir. SSCB’nin dağılması ile Gürcistan, Ermenistan ve Nahçıvan Türkiye’nin sınır komşuları olmuşlardır ve Türkiye’nin Rusya ile olan kara sınırı komşuluğu ortadan kalkmıştır. Türkiye’nin sınır komşuları; Gürcistan, Ermenistan, Nahçıvan, Iran, Irak, Suriye, Yunanistan ve Bulgaristan’dır. Suriye’den sonra en uzun kara sınırının paylaşıldığı ikinci ülke ise, 529 kilometre ile Iran’dır. Iran aynı zamanda Türkiye’nin en eski kara sınırı komşusudur. Türkiye’nin en kısa kara sınırı komşusu da, 18 kilometre ile Nahçıvan’dır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu