Sorular Cevaplar

Sıvı Sabun mu Yoksa Katı Sabun mu Daha Sağlıklı

Hijyen konusunda her geçen gün yeni şeyler öğreniyoruz. Annelerimiz özellikle ev ortamında sağlığın sağlanması için bir çok önlem alıyorlar. Bunlardan biri kullandığımız sabunlardan olmaktadır. Medya üzerinde reklamlarda kalıp sabunların zararlı olduğu sıvı sabunların hijyenik olduğuna yönelik haberler yapılmaktadır.

Sabunun kimyasına baktığımızda sıvı ve katı sabunun birbirinden farkı olmadığını göreceğiz. Ancak sıvı sabunlara ayriyeten koku gibi ilave özellikler eklenebiliyor. Bir çok kişi tarafından sıvı sabunlar daha çok kullanılmaktadır.

Sıvı sabun mu kalıp sabun mu almalıyım?

Çok kişinin düşüncesi bu şekilde olurken en doğrusu sıvı sabun olacaktır. Sıvı sabunlar tek kullanımlık olduğundan dolayı mikrop bulaşma riski daha azdır. Kalıp sabunları düşündüğümüzde biri kullanıyor birazda olsa üzerinde mikrop kalabilir. Yüzünüzü yıkadığınızda yüzünüze temas edebileceğini düşünebilirsiniz. Sıvı sabun hijyen bakımından çok daha önde olduğunu söylemek doğru olacaktır. Uzmanlarda daha sağlıklı olması amaçlı sıvı sabunu önermektedir.

Sıvı sabun alırken kokusuz ve renksiz olanlar tercih edilmeli. Bilinmedik markalardan alınmamalı, içinde deterjan gibi benzeri ürünler katıldığı takdirde sağlık açısından zararlı olabiliyor. Organik sertifikalı sıvı sabunlar piyasada bulunmakta öneriyoruz.

Kalıp sabun alırken de kokusuz ve renksiz olanları tercih edebilirsiniz. Gliserin içeren sabunlar nemi daha çok muhafaza ettiğinden egzama içinde önleyici etkiye sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu