Sivil Toplum Kuruluşları ve Görevleri Nelerdir

Resmi kurumlara bağlı olmadan politik, sosyal, kültürel, hukuki ve çevresel alanlarda hizmet veren kuruluşlardır. Ülkemizde önemli hizmetler sunan sivil toplum kuruluşları yer almaktadır.

TEMA: Türkiye Erozyonla Mücadele ve Ağaçlandırma vakfı olarak temel amacı erozyonla mücadele etmek, ağaçlandırma çalışmaları yapmak ve ormanları korumaktır. Gönüllülük esası ile çalışarak doğanın korunması için mücadele etmektedir.

AKUT: Profesyonel dağcılardan oluşan AKUT üyeleri, doğa sporlarında kaybolan, dağlık alanlarda zorda kalan ve doğal afetlerde yardıma ihtiyacı olan kişilere yardım sivil toplum örgütüdür.

Kızılay: İhtiyaç ve afet durumlarında sağlık, giyecek ve yiyecek ve barınma ihtiyacı karşılayan sivil toplum örgütüdür. Bunlar dışında hasta ve kana ihtiyacı olan kişilere kan sağlamaktadır.

Yeşilay: Sağlıklı neslin yetişmesi için sigara, alkol ve uyuşturucu gibi zararlı maddelere karşı mücadele eden sivil toplum örgütüdür.

LÖSEV: Lösemi ve kan hastası çocukların tedavileri, eğitimleri ve ihtiyaçlarını karşılayan sivil toplum örgütüdür.

TEV: Maddi durumu yetersiz olan zeki ve yetenekli öğrencilere eğitim desteği sağlamaktadır.

TSK Mehmetçik Vakfı: Şehit ve gazi olan askerlere, ailelerine maddi ve manevi tüm alanda destek olan sivil toplum örgütüdür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz