Okul

Kusursuz Dost Arayan Dostsuz Kalır Atasözünün Anlamı

Atalarımızın yaşadığı zamanlarda başlarından geçen olayları nasihat olarak özlü sözler halinde miras bırakmışlardır. Dostluğa dair söylenen “kusursuz dost arayan dostsuz kalır” sözü ulaşmıştır. Dostluk kurmak isteyen insanın köprüleri yıktığını anlatan sözdür.

Dört dörtlük kimse yoktur, herkesin ufak tefek kusurları olduğunu bilerek kabul etmeliyiz. Hatasız insan olmayacağı gibi kendimizde hata yaparız. Kendimize dost istiyorsak eğer hatalarını kabul ederek yanımıza almalıyız. Hatasını gördüğümüzde hoş görüp doğrusunu göstermeliyiz. Hoşgörülü olmak dostluk bağlarını kuvvetlendirerek çevremizde bir çok dostun olmasını sağlar. Dost edinmek için kusursuz birini arayan kimse, aradığı dostu bulamaz. Yapa yalnız sıkıntılı zor zamanlarımızda dost sahibi olmuş oluruz.

Hatasız kul olmadığını benimsemek gerekir. Kusurlar insanların düzeltebilecekleri şeyler olduğundan dolayı davranışlarımız düzenli olmalıdır. Hoşgörüyle yaklaşmak kusurların üstünü örter. Kusurlara karşı gece gibi olmalı üstünü örtmesini bilmeliyiz. Kendi kusurlarımızı görmediğimizden dolayı başkalarının kusurlarını fark ederek uzaklaşmak aksine zarar verir. Köprüler kurmak istiyorsak hoşgörü ile yaklaşmasını bilmeliyiz. Atalarımız kusursuz dost olmadığını her insanın kusuru olacağını anlatarak körpünün nasıl kurulacağını anlatmışlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu