Okul

Sivil Toplum Kuruluşlarına Neden İhtiyaç Duyarız

Sivil toplum kuruluşları, çeşitli amaçlar doğrultusunda kurularak hizmet vermektedir. Ülkemizde hukuki, siyasi, sosyal, politik, sağlık, eğitim, ulaşım, doğa olmak üzere çeşitli çalışmalar ve kampanyalar düzenleyerek yardım etmektedir.

Devletin elinin uzanmadığı yerlerde sivil toplum kuruluşları faaliyetlerini yürütür. Kamuoyu oluşturarak haksızlıkların giderilmesi için mücadele eder, önemli görevler üstlenerek çalışmalar yapar. Gönüllülük esasınca kurulan kuruluşlar, insanların ihtiyaçlarını karşılamak adına hizmet verir. Çevremizde bir çok sivil toplum kuruluşunu gözlemleyebilir, çalışmalarını takip edebilir, üye olarak gönüllülük esasınca hizmet verebiliriz.

Gelirlerini bağışlardan, üyeliklerden elde eder. Kurumların yönetimlerinde her ne kadar başkan olsa dahi düzenli hiyerarşik yoktur. Çalışanlar gönüllü olması ve maaş almamasından kaynaklıdır. Hizmet faaliyetleri belirlenerek çeşitli hizmetler sunulabilir. Verilen hizmetler kurumlar tarafından kayıt altında tutulmaktadır. Şeffaf gelir gider düzeyleri bulunur.

Sivil toplum kuruluşlarına neden ihtiyaç duyarız;

İnsanların sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasında aktif rol üstlenir.

Kamuoyu oluşturulmasında gereklidir.

Doğal afet ve olağanüstü durumlarda hizmet verirler.

Halkı bilinçlendirmek ve haklarını aramasında yardımcıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu