Okul

Sizin En Hayırlınız Ahlakı En Güzel Olanınızdır Hadisi İle İlgili Kompozisyon

Dinimi toplum içinde ahlaki düzeni sağladığı gibi insanlara yaşamlarına yön gösterir. Rehber değerinde sayılan din insanlara amaç ve yaşam biçimi sağlar. Özellikle İslam dininde güzel ahlaklı olmak her şeyden önce gelmektedir. Ahlaklı olmak ile ilgili hadiste bulunmaktadır. “Sizin en hayırlınız ahlakı en güzel olanınızdır” hadisinde yer aldığı gibi anlatılmaktadır. Hadisin toplumda güzel ahlaka sahip olan insanın bir çok değerden daha üstün görüldüğüdür.

Güzel ahlaklı insan kendisine ve çevresine örnek olur. Başkalarının özel hayatına, yaşamına, yaptıklarına daima saygı duyar. Kötülüklerden uzak durarak daima güzel davranışlarda bulunur. Güzel ahlaklı olmak, iyi niyetli olup kötü niyetten uzak kalmaktır. Güzel ahlaklılık kötü davranışlardan kaçınarak yalan söylememektir, dedikodudan uzak durmak, önyargılı davranışlardan arınmaktan geçer. Yardımsever tavırlar ile dinin kendisine emrettiklerini yerine getirir. İyi niyetli davranışlar sayesinde daima örnek olur.

Güzel ahlaklı insan toplum tarafından örnek gösterilir. Yaptığı davranışlar tebrik edilerek insanlar için idol haline gelir. Yardımseverlilik insanlarında saygı gösterdiğidir. Manevi olarak mutluluğa ulaşmanın bir yolu da güzel ahlaklı olmaktan geçmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu