Okul

Soğuk Hava Depolarında Hangi Yalıtım Malzemeleri Kullanılır

Soğu hava depoları, yiyeceklerin belli bir alanda muhafaza edilerek son tüketim tarihlerinin ömrünü uzatmak, gıda üretiminde proses sıcaklığını düşürmek amaçlı kurulan depolardır. Soğutma sistemleri freon ve amonyaklıdır. Soğuk havanın etkisiyle yiyecekler bozulmadan uzun bir süre korunur. Dışarıdan gelen sıcaklığın içeri girmesini önlediği gibi içerideki soğukluğunda dışarı çıkmasını engeller. İyi bir yalıtım sistemi kullanılarak hava giriş çıkışını tamamen önlemektedir.

Soğuk hava depolarında saklanan malzeme, soğukta kaldığından dolayı bozulma süresi uzar. Böylece soğuk hava depolarında besinler uzun süre bozulmadan muhafaza edilebilir. Bazı raf ömrü 3-5 yıl olan gıdalarda aynı şekildedir. Soğukta kalan yiyecekler dondurularak, sağlık değerleri tekrar korunur ve tüketiciye sağlıklı şekilde ulaştırılır. Bozulacak yiyecek ve içecekler soğuk hava deposuna sahip araçlarla taşınır. Doğrudan dolaplara koyularak soğukta korunmaya devam edilir.

Soğuk hava depolarında kullanılan yalıtım malzemeleri oldukça önemlidir. Havanın giriş çıkışına izin verilmeyerek verimli şekilde kullanılır.

Soğuk hava depolarında kullanılan yalıtım malzemeleri:

Buhar kesiciler

Derin dondurucular

Strofoam levhalar

Polistren köpük

Beton perde

Seramik

Grobeton

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu