Okul

Küresel Isınma İle İlgili Makale Yazısı

Sıcaklık değerleri olması gerekenin üstünde olması küresel olarak ısınmanın habercisidir. Sıcaklıklar normalin çok üstüne çıkması sonucunda küresel ısınma denilen mevsimsel değişiklikler görülür. İnsanlar günlük hayatlarını devam ettirirken kullandıkları çeşitli gaz türünde şeyler doğaya zarar vermektedir. Bu gazlar atmosfere yayılmasının ardından güneşten gelen ışınların yeryüzüne çarparak tekrar dünyanın dışına çıkmasını önlüyor. Havadaki tanecikler sıcaklığı tutarak ısınmaya sebep olmaktadır. Küresel ısınma kimi yerde sıcaklık artışını tetiklerken kimi yerlerde de soğukluk getirmektedir. Dünyanın mevsimsel olarak ikliminde yaşanan değişiklikler bölgelere göre etkilerini de değiştiriyor. Hiç yağmur yağmayan çöllere sık sık yağmur yağmaya başlıyor. Yıl boyunca yağış alan yerler kendisini koruyor.

İnsanların sebep olduğu bu ısınma ozon tabakasına zarar vermekte. Ozon tabakasının zayıflamasına, güneşten gelen zararlı ışınların dünyamızın daha çok maruz kalmasına sebeptir. Canlı yaşamlarını da olumsuz etkileyen bu durumda küresel olarak insanlar zarar görür. Cansız varlıklara bile yansıyan ışınlar onlarında varlıklarını tehdit etmektedir. Kutupların erimesi dünya üzerindeki su seviyesinin artmasına sebep olmaktadır. Bir çok yerleşim yerinin su altında kalacağı gibi kutuplarda yaşayan canlılarında neslinin tükenmesine sebep olur.

Küresel ısınmanın sebep olduğu bir diğer olumsuz etki ise yangınların çıkmasıdır. Gereğinden fazla ısınan ormanlarda çeşitli cam parçalar ısınma yaparak yangınlara sebep olur. Sıcaklığın etkisi ile doğal mirasımız zarar görür. İnsanlar bilinçli şekilde hareket ederlerse küresel ısınmanın önüne geçmeleri mümkün hale gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu