Okul

Soğuk Savaş Nedir

İkinci dünya savaşının ardından 1947 – 1991 yılları arasında iki süper güç ABD önderliğinde Batı Bloku ile Sovyetler Birliği’nin önderliğinde Doğu Bloku arasındaki savaştır. Uluslararası siyasi ve askeri krizlerden biri yaşanmıştır. Dünya ikiye bölünmüş Batı ve Doğu bloku olmak üzere ayrılmıştır. Dünya iki kutba ayrılmıştır. Dünyanın kaderi iki ülkenin ellerime kalmıştır. Psikolojik ve askeri olarak iki ülke birbirine karşı mücadele içerisinde oldular. Dünyanın çeşitli yerlerinde sıcak çatışmalar yaşanmıştır.

Çekişmeler uzayda da devam etmiştir. ABD tarafından Ay’a insan gönderilmesi ve ilk ayak basılması sonucunda Rusya uzay çalışmalarına ağırlık vermiştir. Uzay istasyonları kurularak Ay üzerinde hak talepleri olmuştur. Çeşitli kaynaklara göre ABD’nin Ay’a insan göndermediğinden yanadır.

Kendileri için tarafsız ülkelerden daima ittifak arayışına girmişlerdir. Dünya ABD ve Rusya etrafında toplanan ülkelerden oluşmaktaydı. Ülkeler arası iç çatışmalar yaşanırken ABD müdahale edip ülkelere silah yardımında bulunmuştur. ABD desteği ile üstünlüğünü göstererek SSCB’nin dağılmasıyla birlikte soğuk savaş dönemi sona ermiştir. SSCB yıkılana kadar Doğu ve Batı Blokları arasında sürekli görülen siyasi, psikolojik, ekonomik, askeri gerginlikler yaşanmış 1991 yılında sona ermiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu