Okul

Sosyal Yönden Sağlıklı Bir İnsan Nasıl Olmalıdır

Sağlık sadece beden değil sosyal yönde de oluşmaktadır. Sosyal açıdan sağlıklı olmak başta insan ilişkileri ve çevresine karşı yaklaşımlarıdır. Sağlıklı yaşamayı kültür haline getirmek gerekiyor.

Sosyal açıdan ilk olarak insan arkadaşlık ve dostluklar kurar. İlerleyen arkadaşlıklar evliliklerin oluşmasına, çocukların da hayata dahil olmasına yol açar. Tercihler insan yaşamını belirler. Yardımsever, misafirperver, paylaşımcı, hoşgörülü, ahlaklı olunarak sosyal açıdan sağlıklı ilişkiler ortaya çıkar.

İnsanlar sosyal ve kültürel alanda yakınlaşmalarda bulunur. Dışarı da, iş hayatında, ev hayatında hep böyledir. Sürekli devam ederek arkadaşlık bağları kuvvetlenir. İnsanlar arkadaşlıklarını ileri boyutlara taşır. Sosyal alandan sağlıklı yaşam sürdürmek isteyen sağlıklı yaşamayı yaşam biçimi haline getirmesi gerekmektedir. Temizliğe dikkat etmeli, beslenme alışkanlıklarını düzenlemeli, davranışlarını kontrol etmeli, spora devam etmeli sosyal sağlığı etkilemektedir.

Sağlıklı yaşam sürdüren insan gün içinde sosyalleşmeye devam edecektir. Spor yapma kültürü insanın gelişmesinde etkilidir. Bizim toplumumuzda spor yapmak kültürel değerlerden biri olarak görülmektedir. Spor faaliyetlerinden at binme, güreş tutma, cirit atma, ok atma gibi faaliyetlere katılmak gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu