Okul

Sözlüye Nasıl Çalışılır

Sözlü öğrenciler için en sorunlu sınav sistemlerinden birisi olmaktadır. Derslerine nasıl çalışacaklar bunu kendileri analiz ederek sonuç alabilirler. Sözlü sınavdan daha zorlu olup herkesin dikkati kendi üzerinde olduğundan dolayı etkilenebilir. Sözlü dersine çalışılması gerekip öğretmen tarafından yöneltilen sorunları doğru şekilde cevaplamak gerekmektedir. Öğrencilerin yıl sonu notunu en derin şekilde etkilediğini belirtmek isteriz. Sözlü derslerine çalışacak olan öğrencilerin ilaveten bilmesi gereken nasıl düzeltecekleri olacaktır.

Sözlü dersi için ilk önce hangi konulardan başlanması gerektiğinin analizi yapılmalı. Öğretmenin belirlediği sayfa veya konular varsa onlar üzerinde ağırlık yapılması gerekmektedir. Soru şeklindeyse ise pratik yaparak kendimiz okuyarak o anı kafamızda canlandırmamız gerekmektedir. Sözlü orada yazılanı söylemek değil onu anlatabilmek ve bilmektir. Bildiğiniz zaman zaten sözlüden geç hakkı sahip olarak o dersi geçmiş olacaksınız. Doğru şekilde bilgileri takip sorunların önüne geçilebilir.

Ezberlemek yerine öğrenciler o anı görsel olarak hafızalarına aldıkları zaman anlatım biçimlerini kullanarak o an yaşananları anlatabilir.

Sözlü için kendinize güzel bir ortam yaratınız. Sessiz ve sakin olsun mümkün mertebe sıcak olmasına dikkat ediniz. Soğuk havalarda dış etkenlerden dolayı bazı bilgileri hissetmek yerine sorun yaşayabiliriz.

Bir Yorum

  1. Valla iki akşamdır çalışıp yatıyorum konuşmadan sabah okuyorum dünde aynı yaptım bi okudum mu geçiyorum :D

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu