Okul

Spor Dalları Nelerdir

Günümüzde keyifli vakit geçirmemizi sağlayan bir hobinin ötesine çıkıp insan sağlığı açısından zorunluluk haline gelen sporun en az bir dalıyla hepimiz ilgileniyoruz. Bu makalemizde, olimpiyat komiteleri tarafından kabul edilmiş ve ülkelere özgü, ünlenmiş spor dallarını inceleyeceğiz.

Aktif olarak faaliyet gösteren spor dallarını, takım sporları ve bireysel sporlar olarak ikiye ayırıyoruz.

A-) Takım Sporları

Günümüzde yaz ve kış olimpiyatlarında madalya mücadelesi verilen dokuz spor dalı bulunmakta. Bu sporlar futbol, basketbol, voleybol, hentbol, sutopu, buz hokeyi, çim hokeyi, rugby (ragbi) ve curling (körling) olarak sıralanmakta. Bununla beraber beyzbol, kürek, Amerikan futbolu, kriket, rafting,  Ayrıca bireysel spor dalları arasında kabul edilen tenis, masa tenisi, badminton, buz pateni ve atletizm ile yüzmenin bayrak yarışları da takım müsabakaları bulunan spor dalları içerisinde yer alıyor.

B-) Bireysel Sporlar

Bireysel spor dalları, kimi sporlarda alanlarına ayrılırken kimilerinde kategorize edilerek grup halinde isimlendiriliyor. Bu spor dalları arasında boks, kısa ve uzun mesafe koşuları, gülle-cirit-çekiç atma, yüksek atlama, uzun atlama, üç adım atlama, dekatlon, heptatlon, pentatlon, disk atma, sırıkla atlama, engelli koşuları, halter, yüzme jimnastik, kayak, sörf, tenis, vücut geliştirme, okçuluk, otomobil yarışları, bisiklet yarışları, motosiklet yarışları, binicilik, dart, bowling, güreş, squash, triatlon, eskrim, bilardo, kano, yelken, judo, sumo, squash, at yarışı, satranç, karate, rodeo, buz pateni, kick boks, paraşüt, snowboard,  yağlı güreş, badminton, kürek ve aikido bulunuyor.

İki kategoride bahsi geçen spor dalları dışında, belirli bir federasyona bağlı olma zorunluluğu olmadan da profesyonel koşullarda yapılabilen sporlar bulunuyor. Bunların içinde kamp, parkur, avcılık, dalgıçlık, yürüyüş, futsal, boğa güreşi, alp disiplini gibi sporlar yer alıyor. Ayrıca son iki yılda resmi olarak spor kabul edilen e-spor dalında da uluslararası alanda bireysel ve ülkeleri temsilen müsabakalar oynanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu