Okul

Sporun Sağlık Açısından Önemi Nedir

Bedenimizin gelişmesi, hastalıklardan korunması ve gündelik faaliyetlerine devam edebilmek için gerekli olan enerjiye sahip olması için besinlere ihtiyaç duyarız. Ruhumuzu besleyip dinlendirmek için ise müzik dinleriz, kitap okuruz ya da stresten uzak bir yaşam süreriz. Spor yapmak ise hem bedenimize hem de ruhumuza sayısız yararı olan en değerli besinlerden biridir.

1. Spor yapan insan huzursuzluktan kurtulup mutlu olur. Araştırmalara göre, insan bedeninde mutluluğun hormonu olarak da tabir edilen serotonin arttığında mutluluk hissi ve enerji artar ve yemek yeme isteği azalır. Bu hormonu artıran en önemli etkenlerden birisi de spordur.

2. Spor yapan insanlar stres oluşturan faktörlerden daha az etkilenir ve dolayısıyla depresyondan uzak bir hayat sürer.

3. Spor, uykuya dalma ve uyuma sürelerinizi düzenler ve dinlenmiş bir vücutla uyanmanızı sağlar.

4. Sporun birçok dalı konsantrasyon kabiliyetinizi ve etkinliğinizi geliştirerek odaklanma gücünüzü artırır.

5. Kilonuzu kontrol etmenizi sağlar.

6. Spor sırasında açığa çıkan ter sayesinde toksinler ve zararlı maddeler vücuttan atılır.

7. Spor yaparken tüm vücut hareket eder. Bu kalbin daha hızlı atarak daha çok kan pompalamasına sebep olur. Metabolizmanın hızlanması sayesinde hormonlar vücudun her yerine daha iyi taşınmaya ve daha etkili çalışmaya başlar.

8. Akciğerlerin işleyişi gelişeceği için vücut daha çok oksijen alır.

9. Çalışan kaslar gelişir, vücut güçlü ve zinde kalır ve hareket eden eklemlerde kireçlenme gibi sorunlar oluşmaz. Yani, spor vücudun eskimesini ve yaşlanmasını da geciktirir.

10. Düzenli spor yapmak, günümüzde çok tehlikeli olabilen kardiyovasküler (kalp-damar) hastalıklar ile kanser, diyabet ve obezite gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini önemli ölçüde azaltır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu