Okul

Monarşinin Olumsuz Yönleri

Tarih sahnesinde bir çok devlet farklı yönetim şekiller ile yönetilmiştir. Her biri farklı yönetim anlayışına sahipti, bunlardan biri monarşi dediğimiz yönetim biçimidir.

Devlet yönetiminin bir tek kişinin elinde olduğu yönetimdir. Tarih boyunca ülkemiz monarşi ile yönetilmiştir. Buna en iyi örnek Osmanlı Devleti olmuştur. Tek bir kişinin iradesi doğrultusunda kararlar alınır ve ülkenin yönetimi sağlanırdı. Doğru ya da yanlış kararlar sorgulanmadan yönetilmekteydi. Kararının üstüne karar alınmaz kimse itiraz edemezdi. Monarşi yönetimi kayıtsız şartsız tek bir kişinin emrinde olmaktır.

Devlet yöneticisini kontrol eden makam ve kişiler olmadan yönetilirdi. Padişahlık, sultanlık gibi ülke yönetimi tek kişide olmaktaydı. İsteği doğrultusunda kimseye sormadan aldığı kararlar yerine getirilirdi. İnsanların ne düşündüğü önemsiz olurdu. Her türlü kararı ve yönetim anlayışını kendi isteği doğrultusunda yapardı. Halkın ülke yönetiminde herhangi bir sözü olmazdı. Vergi oranlarını istediği gibi şekillendirerek gerek sürgün kararları alabilirdi. Devlet yöneticilerinin yetkileri sınırsız olduğu gibi kimse hesap soramazdı. Eşitlik ve adalet güçlüden yana olurdu. Mahkemelerin yerine ülkenin başındaki kişinin kararlı geçerli olurdu. Huzur refah sağlanmadığından dolayı yaşam çok zorlu olurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu