Okul

Su İçene Yılan Bile Dokunmaz Atasözünün Hikayesi

Yoğun bir şekilde kullanılan atasözlerimizden birisi olan “Su İçene Yılan Bile Dokunmaz” hikayesi dahi ibret verici olmaktadır. Atasözünün anlamını okuyacağınız hikayeden çıkartabilirsiniz. Efsaneler ile anlatılarak bir tavşan birde yılanın hikayesine dayanmaktadır.

Yılan her zamanki gibi avını aramak için yuvasından çıkar gözüne bir tavşan kestirir onu takip etmeye başlar. Tavşanı bir sulak alanın orada görür yaklaşır yanına doğru ama su içtiğini görür saldıracağı yerine beklemek ister. Tavşanda yılanı fark eder suyunu içer içmez oradan hızlı bir şekilde kaçarak yılanın elinden kurtulur.

Yılan onu nasıl elinden kaçırdığını düşünürken tavşan uzaktan bakar alay eder kendisini yakalayamadığı için dalga geçmeye devam eder. Yılanın cevabı ise ibretlik olup suya herkes muhtaçtır su içen birisi korumasız olur etrafından gelen canlılara karşı mücadele edemez. Tavşan şaşırır yılanın bu hareketi karşısında küçülerek kendisine hak verir.

Buradan anlayacağımız gibi su içen birisi her zaman savunmasız olur insanların zafiyetlerinden faydalanarak onlara zarar vermek hoş olmadığını belirtilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu