Okul

Sümela Manastırı Kısa Bilgi

Sümela Manastırının Tarihi, Sümela Manastırı Hakkında Bilgi

Trabzon’un değerli tarihi yerlerinden birisi olan Sümela Manastırı dağın yamaçlarında yapılmıştır. Bulunduğu yer Trabzon ilinin Maçka ilçesinin Altındere köyü sınırları içersinde bulunur eski Yunanlılar Panagia adını vermiştir.

Kilise M.S. 365-395 yıllarında yapılmıştır. Anadolu’da yapılan Kapadokya kiliseleri tarzında düşünerek yapılmıştır. Kilisenin yapıldıktan sonra manastır haline dönüştürülmesi hakkında bilgi bulunmamıştır. Rivayetlere göre Sümela manastırı ile ilgili İsa’nın öğrencilerden olan Aziz Luka’ın Meryem’in bebek İsa’yı kollarında tuttuğu ikonun yeri olarak Sümela’yı görmüşlerdir. Birbirinden habersiz keşifler deniz yolu ile birlikte Trabzon’a gelerek rüyalarını anlattıktan sonra kiliseyi yapmaya başlamışlardır.

14. yüzyıllarda Türkmen akımları aldı altında manastır karakol olarak kullanılmıştır. Osmanlı devleti döneminde dahi manastır ile ilgili çalışmalar yapılmamıştır olduğu gibi kaldı.

18 Nisan 1916’da Rus işgali sırasında Pontus Devleti kurmak hayallerini içersinde girmiştir. Trabzon’un fethi ile birlikte Kültür Bakanlığı tarafınca kaderine terk edilerek son zamanlar bakımı yapılmıştır.

5 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu