Okul

Sütün Üretim Aşamasındaki Meslekler ve Görevleri

Hayvansal besinlerden olan sütten yararlanarak bir çok ürün üretimi yapılmakta. Süt ürünlerinin elde edilmesi için hayvanların bakımı ve sütün sağılma aşaması, tüketiciye ulaştırılması gibi bir çok etkenler vardır. Aşama aşama sütün üretim aşamasında yer alan meslekler, onların görevleri ve bize nasıl ulaştırıldığına dair bilgi vereceğiz.

Çoban ve çiftçiler: Hayvan bakımından, yetiştirilmesinden sorumlu olan kişilerdir. Hayvanlarla ilgilenen kişiler olduklarından her türlü ihtiyaçlarını karşılarlar.

Süt ürünleri teknikeri: Sağlıklı sütün nasıl üretileceğini, aşamalarını teknik olarak takip eden ve çözüme ulaştıran eğitimli kişidir.

Sütçü: Çiftçi tarafından üretilen sütü alıp sonra üretimde kullanan kişidir. Sütçülük ile uğraşanlar aynı zamanda peynir, yoğurt, kaymak gibi süt ürünleri üretir.

Sütün üretim aşamaları
Süt genelde köy ve çiftliklerde hayvanlardan elde edilir. Hayvanların beslenmesinde otlar, samanlar verilir. Elle ve makine ile süt sağılarak bunlar fabrikalara götürülür. İşlenen süt mikroorganizmalardan arındırılır ve ambalajlanır. Pastörize edilen süt ambalajlar halinde marketlere servis edilir. Marketlerden de evimize gelen süt ile çeşitli yemekler hazırlanır ve içilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu