Okul

Gece İle Gündüz Ne Zaman Eşit Olur

Dünya kendi ekseni etrafında dönerken aynı zamanda güneşin etrafında döner. Güneş sisteminin parçası olan dünya belli bir hızda güneş etrafında dönüşünü tamamlar. Dünyanın güneş etrafındaki dönüşü sırasında kendi eksenindeki hareketlilikten dolayı gece gündüz vakitlerinde değişiklikler olur. dünya hareketine devam ettikçe yıllık olaylarda meydana gelir. Eksen eğikliğinden dolayı gece ve gündüz zaman farklılıkları görülür. Döngü içerisinde 21 Haziran’dan 21 Aralık tarihine kadar gece uzar, 21 Aralıktan itibaren gündüz uzatmaya başlar.

Gece ve gündüz oluşumu yere göre değişiklik gösterir. Yaşadığımız bölgede kış zamanında geceler daha uzunken gündüzleri daha kısadır. Yazın ise tam tersi görülür. Mevsimlerin oluşması eksen eğikliğinden dolayı ortaya çıkar, gece ve gündüz farkını da ortaya çıkartır.

Gece ve gündüzün eşit olduğu ekinoks tarihleridir. 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde 12 saat gece, 12 saat gündüz olur. eşitlik bu zamanlarda yaşanarak yılda iki defa kendini gösterir.

Bozuk olan bir saat gibi gece ve gündüzde zamanla tam eşit olduğu zamanlar olmaktadır. En uzun gece 21 Aralık tarihinde yaşanır, en uzun gündüz 21 Haziran’dır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu