Suyun Petrole Oranla Daha Önemli Olmasının Nedeni

Günümüzde petrolün ülkeler için kritik öneme sahip olması, verimli toprakların işgalini getirmektedir. Arap Baharı adında petrol kontrolünü sağlayan ülkeler işgal edilerek sömürge haline getirilmiştir. Petrol fiyatları ticareti batılı ülkelerin kontrolünde kalmıştır. Petrol her ne kadar önemli olsa dahi su vazgeçilmez ihtiyaçlardan oluşur.

Dünyanın %71’i sudan, 29’u karadan oluşur. Su oranı fazla olmasaydı eğer savaşlar petrol değil su için olacaktı. Her geçen gün su kaynaklarının tükenmesi insanlığı daha da tehdit ediyor. Temiz su kaynakları olmamasından dolayı insanlar daha sıkıntılı zorlu yaşam sürdürür. Afrika gibi ülkelerde petrolün önemli olmayarak su kaynaklarının ne denli olduğunu göstermektedir.

İklim şartlarının değişmesiyle beraber küresel ısınma kendisini gösterip kuraklık getirmektedir. Buzullar yeryüzündeki önemli su miktarını tutmaktadır. Erimesi sonucunda yerleşim yerleri su altında kalarak tehlike oluşturur. Doğanın dengesini bozmamalı akarsu ve göllerimizi tehlikeye sokmamalıyız. Zamanla su kaynakları tükenerek insanlığı gelecekte tehlike beklemektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz