Televizyonda Yayınlanan Çocuk Programları ve Bunların Çocuk Gelişimi Açısından Değerlendirilmesi

Teknolojinin gelişmesi çocuklar üzerinde olumlu etki bıraktığı gibi olumsuz etkileri de bulunmaktadır. Televizyon kanallarında yayınlanan programlar eğitimleri için katkı sağladığı gibi çocukların ufku genişlemektedir. Aile bireylerinin fazla ilgilenmeyerek gösteremedikleri eğitimi çocuk programlarından alıyorlar. Programların eğitici yanı ön planda olduğundan dolayı faydaları görülmektedir. Çocukların gelişimleri sağlandığı gibi okul öncesi eğitimleri de oldukça başarılı olmaktadır.

Çocuk programları incelendiğinde; çocukların anlayacağı dilden olması, anlaşılır dil kullanılarak çocukların eğitimlerine katkıda bulunur. Örneğin ekranların sevilen çizgi dizisi olan Pepe örnek verilebilir. Sayı saymayı öğretir, renkleri öğretir, eğitici oyunlar oynar, paylaşımlarda bulunur, görgü kurallarını öğretir, bir çocuğun neler yapması gerektiğini gösterir. Çocuklara oldukça yararlı yayındır.

Çocuk programları sadece 3-6 yaş arasında değil her yaştan insana hitap eder. Eğitimsel olarak eksiklikleri olan büyüklerde bu programlardan bir şeyler öğrenir. Çocuklara fayda sağladığı gibi çizgi filmler zekayı geliştirerek öğrenimi kolaylaştırmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz