Okul

Tarihi Bilgiler Neden Değişebilir

Tarih, geçmişte yaşanan olaylar hakkında yazılı ve görsel kanıtların bir araya getirilmesi ve sunulmasına denir. Tarihi bilgi insanların sahip oldukları geçmiş hakkında araştırma yaparak değişebilir. O döneme ait belgelerin ortaya çıkması sonucunda tarih tekrardan değişebilir. Elde edilen bilgilerin kanıtlanması sonucunda tarih yazılır. Yeni bilgiler eskileri çürüttüğünde bazı durumlar tamamen değişebilir. Gün yüzüne çıkan yeni bilgiler eskiden yaşananları daha net şekilde aydınlatarak yanlış bilinenleri doğruluğunu gösterir. Yazılan tarih baştan yazılacağından dolayı değişebilir durumdadır. Yazılan tarihte yaşanılsa dahi farklı açılardan bakıldığı zaman dahi değiştirilebilir.

Tarihi Değiştirebilecek Unsurlar
Yeni elde edilen bilgilerin eski bilgileri çürütmesi
Mevcut bilgiler yanlış ise doğruluğun anlatılır
Tarihi olayların ait olduğu dönem verilere dayanır, elde edilen verilerde yanlışlık varsa eğer doğruluğu değişebilir.

Osman Gazi gelecekte dünyanın en büyük imparatorluklarından birisi olan Osmanoğullarının ilk sikkesini kestirmiştir. Anadolu’da yaşanan karmaşık olaylara karşılık adını duyurmayı başarmıştır. Osmanlı döneminde paralar 5. yüzyıla kadar değerini korudu. Beylik büyüyüp gelişerek imparatorluk halini almıştır. Tarihte ilk para Orhan Gazi zamanında basıldığı görüşü değişerek Osman Gazi zamanında basıldığı kesinleşmiştir.

Yukarıda verilen örnekte olduğu gibi Osmanlı’nın ilk sikkesi Orhan gazi tarafından değil Osman gazi tarafından basılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu