İlginç Bilgiler

Bastonu Kim Buldu

Baston’un gibi ilginç buluşlar hayatımızda kullandığımız basit icatlar olmuştur. İlginç olduğu gibi zamanla yayılarak gerek duyan herkes kullanabilir olmuştur. Eski zamanlarda bastona verilen isim asa veya değnektir. Tarihin karanlık zamanlarında asa olarak büyücüler tarafından kullanıldığı efsanelerle günümüze kadar uzanmıştır.

Türkiye’de ilk defa bastonun kullanımı Hoca Mehmet Arif Efendi tarafından olmuştur. Asa niyetine değil de destek amaçlı kullanmasıyla ortaya çıktı. Destek için kullandığını görenler çeşitli eleştirilerde bulunmuş olup kerametin değnekte olmadığını anlamışlardır. Zamanla yaşlı insanlar kendilerine destek sağlamak amaçlı kullanmaya başlamışlardır. Günümüzde bastonun kulanım alanı yürümekte güçlük çeken yaşlılar destek için kullandılar.

Muhteremin kullandığı baston için kafir değneği denildiği için “ben onu Müslüman ettim” sözü ile yanıtlamıştır.

Baston dönemin popüler aksesuarlarından olup İtalya, Fransa, Almanya, Amerika gibi ülkelerde zengin kişiler zerafetlerini göstermek için bir süre baston kullanmışlardır. Kullanımında asıl amaç olarak yaşlıların kendisine destek çıkması için olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu