Okul

Tarihte Kesirleri İlk Kullanan Uygarlık

Matematik alanında Sümerler önemli adımlar atmıştır. M.Ö. 2100 yılında Mezopotamya’da hüküm süren Sümerler, Mısırlara göre daha gelişmişti. Eski metinlerin ve yazıların bıraktığı izler doğrultusunda Sümerler yazıyı keşfetmiştir. Kesirlerin matematik alanında kullanımı ve gelişmesinde Sümerlerin büyük katkısı olmuştur. Diğer uygarlıklarda katkılarda bulunarak kesirlerin daha geniş alanlarda kullanımını sağlamıştır.

Tarihi kesirlerin ilk kullanımı Sümer uygarlığında görülmüştür. İlk 10’lu sistem, 60’lı sistemin gelişmesinde Sümerlerin izi vardır. Geçmişten günümüze bıraktıkları çalışmalarda 60’lı sistem günümüze ulaşmıştır. Günümüzde zaman dilimleri dahi 60’ın katları doğrultusunda hesaplanarak gelmiştir.

Sümerler yazısının gelişmesiyle diğer bilim dallarında da çalışmalar yapmışlardır. Tarihte kesirleri kullanan il uygarlıktırlar. Günümüzde kesirler hayatımızın her alanında sıklıkla kullanılır.

Örneğin alışverişe manava gittiğimizde 4,5 kilo elma istersek kesir kullanmış oluruz. Günlük hayatta kesirler bir çok alanda kullanılmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu