Okul

Elektriklenmenin Yararları ve Zararları

Elektriklenme olayı günlük hayatımızda farkında varmasak dahi sık sık yaşadığımız olaydır. Kışın yünlü bir kazağı giyip çıkartırken yünlerin sürtünmesi sonucunda elektron alma ve verme olayı gerçekleşerek elektriklenme yaşanır. Elektronlar sürtünme sonucunda başka cisimlere geçerek elektriklenme olayı yaşanır. Sürtünme, dokunma, etki ile elektriklenme görülebilir.

Elektriklenmenin günlük hayatımızda oldukça faydası vardır. Farkında olmasak dahi hassas işlerde kullanılmakta. Otomobiller boyanırken negatif yük yüklenerek, pozitif yüklü boya damlacıkları püskürtülerek kusursuz boyama yapılır. Zıt yönde yüklenen boya taneleri boyama konusunda üzerine yapışmasını sağlamakta. Elektriklenme alanı kömür santrallerindeki dışarıya saçılan küçük parçacıkların havaya karışmasını önler. Evlerde hava temizleyicileri benzer bir biçimde filtre görevi görmektedir.

Elektriklenme olayının zararı desek karşınızdaki ve sizi çarpması olabilirdi. Bilimsel olarak cevaba ulaşan pek zararları olmamaktadır. Kullanım alanlarına göre değişiklik göstermekte.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu