Okul

Tarım ve Hayvancılığın Ülke Ekonomisindeki Yeri Nedir

Ülkemiz coğrafi konumu anlamında Dünya üzerinde çok güzel bir yere sahiptir. Bu açıdan oldukça şanslıyız. Dört mevsimi yaşayan ülkemiz iklim olarak her türlü tarımsal ürünlerin yetiştirilebileceği tarımsal alanlara, tarımın yapılamayacağı bölgelerde ise hayvancılıkla uğraşılmasına elverişli alanlara sahiptir.

Tarımsal ürünlerin yetiştirilmesi ile iç piyasadaki tüketimi karşılayabilen ülkemiz ülke ekonomisine oldukça büyük katkı sağlamaktadır. Tarımsal ürünler Sanayimizi geliştirmekte yarattığı istihdamlarla iş alanlarını arttırmakta işsizlik sorununa önemli katkı sağlamaktadır. Yurt dışına yapılan ihracaatlarla döviz girişlerini arttırmakta ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır.

Hayvancılığın günümüzde eskisi kadar çok olmamakla beraber yeniden canlandırma çalışmaları devletimiz tarafından başlatılmıştır. Hayvancılık ülkemiz için önemlidir. et, yumurta, süt gibi besinler dengeli beslenme için önemlidir. İlaç, kozmetik alanlarında da hammaddenin sağlanmasıyla dengeli bir kalkınma, sanayileşme için tarım ve hayvancılık çok büyük önem taşımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu