Okul

Tarımsal Üretimde Bazı Tahıl Türlerinin Sonbaharda Ekilme Nedenleri

Tarım faaliyetleri geçmişten günümüze kadar insanların temel ihtiyacı olan beslenmelerini karşılanmaya yönelik hareket olmuştur. İnsanlar üzerinde tarım faaliyetleri uygun ve elverişli olarak arazilerde ve sulak arazilerde aşamayı tercih edenlerin faaliyetleri olmuştur.

Geçmişten günümüze kadar insanların tarım konusunda bilgi sahibi olmaları, günümüzün teknolojisi ile birleşen bilginin daha verimli hale gelmesini etkilemiştir. Tarım faaliyetlerindeki yöntemler, teknikler, araçlar çeşitli değişiklikler yaratmıştır. İlkel tarım faaliyetleri insan gücü kullanılarak yapılan faaliyetleri etkilemiştir.

Tarım faaliyetlerindeki araç ve gereçler üretim alanında önemli yer edinmiştir. Ekilip biçilmesinde ve bol verim alınmasında son derece önemli görülmüştür.

Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrili olması ve tarıma elverişli toprakları sayesinde ekonomi alanında da önemli olmaktadır. Tahıl ürünleri tarımda ülkemizin önde gelen üreticilerden olması ihtiyacının büyük kısmını karşılamasını sağlamaktadır. Tohum ürünleri sonbahar aylarında ekilir ve tohumlar toprağa tutunarak yağmur, nem ve güneş gibi doğa olaylarıyla beraber çimlenmeye başlar.

Sonbahar aylarında ekilen tohumlar güneş ve yağmur sayesinde toprağa bağlanır. Sonrasında tohumlar ilkbahar mevsiminde yağan yağmurlar sayesinde beslenerek ürün vermeye başlamaktadır. Yaz mevsiminde hasat edilmeye hazır olanlar biçer döver adındaki makineler sayesinde toplanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu